Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Co to jest alkohol etylowy – komplet co powinieneś mieć pojęcie

autor Redakcja SnM
68 wyświetleń

Alkohol etylowy (znany również jako etanol bądź trunek zbożowy) to bezbarwna palna ciecz o mocnym zapachu i smaku. Ma wzór chemiczny CH3CH2OH oraz był używany w dużej grupy przeznaczeniach od okresów starożytnych. W swojej najpowszechniejszej postaci alkohol etylowy jest aktywnym składnikiem trunków procentowych, takich jak piwo, wino i napoje spirytusowe.

Nie tylko można go bezpiecznie konsumować w małych dawkach, lecz działa też jako specyfik depresyjny, który spowalnia aktywność ośrodkowego ustroju nerwowego, wywołując zatrucie, gdy zostanie spożyte zanadto dużo. Może być też toksyczny dla zwierząt, jeśli zostanie połknięty w sporych stężeniach. Poza celami rekreacyjnymi alkohol etylowy jest też stosowany w przemyśle do różnych produktów, w tym paliw, farmaceutyków, pestycydów i surowców zapachowych.

Jako dodatek do mieszanek benzynowych intensyfikuje liczbę oktanową, co asystuje zredukować stuki w silniku przy wyższych stopniach sprężania. W zimnym klimacie można go dodawać do oleju napędowego w celu zmniejszenia woskowania spowodowanego niskimi temperaturami – chcesz dowiedzieć się znacznie więcej, zobacz alkohol etylowy skażony. Niska temperatura wrzenia etanolu powoduje, iż doskonale nadaje się do przenoszenia cząstek w procesach destylacji podczas tworzenia rozmaitych rodzajów napojów alkoholowych, takich jak whisky czy gin.

Jego niska lotność sprawia, iż jest bezpieczny w obsłudze bez przymusów używania specjalistycznego wyposażenia bądź procedur bezpieczeństwa; w dodatku jego atrybuty przeciwdrobnoustrojowe powodują, iż jest przydatny w środkach czyszczących, takich jak alkohol do wycierania lub środki do dezynfekcji rąk. Ogólnie rzecz biorąc, alkohol etylowy jest znaczącą częścią naszego dziennego życia; bez względu od tego, czy od czasu do czasu pijemy piwo z przyjaciółmi, czy również dezynfekujemy dłonie przed obiadem z rodem, wszyscy jesteśmy narażeni na tę całościową cząsteczkę w pewnym momencie naszego codziennego życia.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warte przeczytania:

Dodaj swój komentarz