Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Energetyczne świadectwo – kto musi się postarać o jego wykonanie

autor Redakcja SnM
17 wyświetleń

Dobrze ocieplone budynki, posiadające szczelne okna, potrzebują dużo mniejszą ilość energii do grzania. Nie tylko ma to duży wpływ na płacone przez właściciela rachunki, lecz również i na tematy związane z ochroną środowiska. Przy budynkach o kiepskiej izolacji trzeba będzie wydać nawet parę razy więcej na węgiel, prąd czy gaz, co w skali całego kraju jest powodem ogromnych kosztów. Dlatego też coraz większy nacisk się kładzie na tę kwestię, zarówno jeśli będzie chodziło o stawianie nowych budynków zgodnie z odpowiednimi normami jak również modernizację już stojących.

Od pewnego funkcjonuje również specjalny dokument który poświadcza energetyczne parametry, znany także jako Świadectwo energetyczne Stargard. Na podstawie przeprowadzonego audytu określa się zapotrzebowanie budynku na energię potrzebą chociażby do ogrzewania czy chłodzenia, lecz również przygotowania ciepłej wody i oświetlenia.

Zakres wymagalności tego typu świadectw zmienia się co jakiś czas, obecnie obowiązkowe są one przy sprzedaży albo wynajmie nieruchomości. Posiadanie takiego świadectwa pozwoli przyszłym właścicielom czy wynajmującym określić, jakie będą ponosić koszty chociażby się wiążące z ogrzewaniem, ale też zaplanować ewentualne przeróbki. Pokazanie świadectwa konieczne będzie na przykład przy podpisywaniu aktu notarialnego, a za niedopełnienie tego obowiązku przewidziane zostały kary. Ich wysokość może wynieść nawet pięć tysięcy złotych, z tego też powodu zdecydowanie lepiej jednak dopilnować tego obowiązku.

Szczególnie że ceny za Świadectwa energetyczne Lublin są znacznie niższe niż wynoszą wspomniane wcześniej kary. Za audyt niewielkiego mieszkania zapłacić będzie trzeba kilkaset złotych, a kwota półtora tysiąca w zupełności starczy na duży, wielorodzinny obiekt. Takie świadectwa wystawiane być mogą przez osoby dysponujące stosownymi uprawnieniami, a ich ważność wynosi dziesięć lat. Może się to jednak skrócić w przypadku, gdy w budynku wykonano jakieś modernizacyjne prace wpływające na charakterystykę energetyczną.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warte przeczytania:

Dodaj swój komentarz